سه شنبه , تیر 5 1403

آموزش رانندگی عملی (مبتدی تا حرفه ای) (از صفر تا صد) (فیلم)

تعلیم رانندگی (فیلم آموزش رانندگی)

تعلیم و آموزش رانندگی با ماشین رای گرفتن گواهینامه پایه سوم به صورت 0 تا 100 و کلی آموزشهای مختلف در وب سایت آموزشگاه رانندگی سبقت (نویسنده مربی آموزش رانندگی امیر جلالی)

 

اگه میخوای تو آزمون شهری خیلی راحت قبول بشی و از طرفی کاهش احتمال تصادف در آینده، حتما مطالب زیر رو مطالعه کن (آخر همین صفحه کلی آموزش جدید داریم)

آمارهای رانندگی در ایران

 

آموزش رانندگی به صورت نوشتاری:

رانندگی یکی از مهارت‌هایی است که در زندگی روزمره ما بسیار مهم است. هر کسی باید بتواند از این مهارت استفاده کند تا بتواند به مقاصد خود برسد. تعلیم رانندگی یک فرایند مهم است که باید با دقت و با توجه به قوانین و مقررات انجام شود.

تعلیم رانندگی می‌تواند به چندین شکل انجام شود. یکی از رایج‌ترین شکل‌ها آموزش تئوری است که شامل مطالعه قوانین و مقررات رانندگی، نحوه رانندگی در شرایط مختلف، نحوه رانندگی در شب و … است. این آموزش می‌تواند به صورت کلاسی، آنلاین و یا با استفاده از کتاب‌های آموزشی انجام شود.

 

آموزش رانندگی با ماشین خودم:

اگر میخواهید با ماشین خودتون رانندگی را یاد بگیرید بهترین کار اینه که از اینستاگرام و یا سایت دیوار یک مربی در محل زندگی خودتون پیدا کنید.

پیشنهاد ویژه دارم برای شما چند تا محتوای آموزشی در رابطه با آموزش رانندگی قرار بدم (برای مطالعه هر کدام روش کلیک کنید)

آموزش دنده اتوماتیک به صورت کامل

آموزش رانندگی در اتوبان (جامع)

آموزش رانندگی در شب (حتما بخوانید)

آموزش پارک دوبل تضمینی

آموزش حق تقدم در رانندگی

آموزش پدال های ماشین

آموزش حرکت دور میدان

رانندگی در خیابان شلوغ

آموزش نیم کلاج و کلاج درگیر

دلیل خاموش شدن ماشین در امتحان شهری

 

قانون کلی برای گرفتن گواهینامه:

برای گرفتن انواع گواهینامه‌ها چند تا قانون کلی هست که همه‌جا باید رعایت بشه:

 1. سنت باید به حد نصاب رسیده باشه: تقریباً برای همه گواهینامه‌ها باید لااقل 18 سالت باشه.
 2. آزمون‌ها رو باید قبول شی: برای بیشتر این گواهینامه‌ها، هم باید توی آزمون نظری و هم عملی قبول شی که نشون بده می‌تونی کارها رو درست انجام بدی.
 3. سالم باشی: بعضی وقت‌ها لازمه پرونده پزشکی خوبی داشته باشی که ثابت کنی واجد شرایطی.
 4. آموزش‌های لازم رو دیده باشی: برخی گواهینامه‌ها می‌خوان که دوره‌های آموزشی خاصی رو گذرونده باشی، چه توی کلاس باشه چه اینترنتی.
 5. هزینه‌هاشو بدهی: برای گرفتن بعضی گواهینامه‌ها باید پولشون رو هم بدی که شامل هزینه‌های ثبت‌نام، آموزش و امتحان می‌شه.

 

مدارک لازم برای گرفتن گواهینامه:

بسته به اینکه چه جور گواهینامه‌ای می‌خوای بگیری، یه سری کاغذبازی‌های خاص لازمه. بذار بگم دقیقاً چی به چیه:

 • مدرک تحصیلی: مثلاً اگه می‌خوای گواهینامه رانندگی بگیری، باید حداقل مدرک تحصیلی داشته باشی. اگه چیزی بالاتر از اون داری، که دیگه عالیه.
 • شناسنامه: هر کسی که دنبال گواهینامه‌ایه، باید یه شناسنامه معتبر داشته باشه.
 • عکس: بعضی وقتا لازمه چند تا عکس خوشگل و واضح بدی که توی گواهینامه‌ت قرار بگیره.
 • پرونده پزشکی: گاهی اوقات باید ثابت کنی که سالمی و هیچ مشکلی برای کاری که می‌خوای انجام بدی، نداری.
 • مدارک ثبت‌نام و اقامت: اگه برای گرفتن گواهینامه‌های خاصی داری ثبت‌نام می‌کنی، باید نشون بدی که توی اون کشور زندگی می‌کنی.
 • سوابق تحصیلی و کاری: برای بعضی از گواهینامه‌ها لازمه که سوابق تحصیلی یا کاری‌ت مرتبط باشه.
 • مدارک آموزشی: اگه کلاس‌های خاصی رو رفتی یا دوره‌هایی رو گذروندی، باید گواهی‌هاشو نشون بدی.

اینا چیزهایی بودن که باید بدونی و جمع‌آوری کنی وقتی می‌خوای گواهینامه بگیری

 

اقدامات قبل از شروع آموزش رانندگی:

رانندگی که همه‌روزه ما باهاش سر و کار داریم، مثل هر کار دیگه‌ای نیاز به دقت داره تا هم خودمون و هم بقیه تو جاده سالم بمونن. حالا ببین چیکارا باید بکنیم قبل از اینکه پا پدال بذاریم:

 1. چکاپ ماشین: اول از همه، باید ماشینو یه بررسی کلی کنی. مثلاً روغن موتور، ترمزها، رادیاتور و مایع شیشه‌شور رو چک کن. بعد هم ببین هرچیزی که اضافه نصب کردی مثل سیستم صوتی، بوق و اینا درست نصب شده‌ان باشه.
 2. رانندگان دیگه رو چک کن: قبل از راه افتادن، یه نگاه به اطراف بنداز و ببین دیگه رانندگان دارن چطوری حرکت می‌کنن. اطمینان حاصل کن که اطرافت خلوته و می‌تونی راحت شروع به حرکت کنی.
 3. وضعیت اطرافو بسنج: همچنین باید محیط اطرافت رو یه نگاه بندازی. مطمئن شو که موانعی سر راهت نیست و ترافیک هم عادیه.
 4. کمربند ایمنی‌تو ببند: قبل از هر چیزی، کمربند ایمنیت رو ببند که اگه اتفاقی افتاد، کمتر آسیب ببینی.
 5. صندلی‌تو تنظیم کن: صندلی‌ت رو درست تنظیم کن تا بتونی راحت و امن رانندگی کنی. فاصله‌ت با فرمون هم باید مناسب باشه تا کنترل بهتری داشته باشی.
 6. چراغ‌ها رو چک کن: در آخر هم چراغ‌های ماشینتو یه بررسی کن. مطمئن شو که همه‌شون درست کار می‌کنن و وقتی حرکت می‌کنی، روشن‌شون کن تا بقیه هم ببیننت.

 

حتما بخوانید: علت ترس از رانندگی

 

آموزش مرحله به مرحله رانندگی:

آموزش رانندگی مرحله به مرحله یعنی یاد گرفتن رانندگی تو مراحل مختلف که هرکدوم جداگانه انجام می‌شه. این روش بهت کمک می‌کنه که با هر بخشی از رانندگی، جداگانه آشنا شی و هر دفعه یه تکنیک یا یه مفهوم جدید یاد بگیری. برای کسایی که تازه می‌خوان پشت فرمون بشینن و اولین باره دارن رانندگی می‌کنن، این شیوه خیلی به کار می‌آد چون هم مهارت‌شون رو بالا می‌بره و هم اعتماد به نفس‌شون رو توی رانندگی زیاد می‌کنه.

 

آموزش کار با تنظیم صندلی:

وقتی تازه داری رانندگی یاد می‌گیری، یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید بکنی اینه که صندلی‌ت رو درست تنظیم کنی. درست تنظیم کردن صندلی کمک می‌کنه که راحت‌تر به دسته‌های کنترل دسترسی داشته باشی، دید خوبی به جلو و عقب داشته باشی و در نهایت راحت‌تر ماشینو کنترل کنی. حالا بگم چطوری این کارو بکنی:

فاصله صندلی تا فرمان: اولین قدم اینه که فاصله‌ت با فرمان رو درست تنظیم کنی. باید بتونی فرمانو بگیری ولی بازم فاصله‌ی خوبی تاش داشته باشی، تقریباً ۳۵ تا ۴۵ سانتی‌متر خوبه. بعد صندلی رو جلو عقب ببر تا راحت به پدال‌ها برسی.

ارتفاع صندلی: وقتی فاصله‌تو تنظیم کردی، نوبت به ارتفاع صندلی می‌رسه. از دکمه‌های تنظیم استفاده کن تا صندلیتو بالا پایین کنی. باید قدری بالا باشی که خوب بتونی بیرون رو ببینی، اما نه اونقدر که پاهات به پدال‌ها نرسه.

زاویه پشتی صندلی: حالا که فاصله و ارتفاع درست شد، زاویه پشتیت رو تنظیم کن. پشتی صندلی رو جوری تنظیم کن که هم راحت باشی و هم به راحتی به تمام دسته‌های کنترل دسترسی داشته باشی.

ارتفاع نشیمنگاه: آخرین قدم تنظیم ارتفاع نشیمنگاهه. دکمه‌های تنظیم رو پیدا کن و نشیمنگاه رو بالا پایین کن تا دقیقاً زیر بدنت جا بگیره و راحت باشی.

تنظیمات صندلی

 

آموزش کار با دنده:

دنده‌های ماشین یکی از قسمت‌های کلیدی‌اش هستن که برای رانندگی باید خوب یاد بگیری چطوری باهاشون کار کنی. تو این بخش قراره بهت بگیم چجوری دنده عوض کنی وقتی داری رانندگی یاد می‌گیری.

برای خیلی‌ها، یادگیری دنده عوض کردن یه تجربه جدید و هیجان‌انگیزه، ولی اولش ممکنه کمی گیج‌کننده باشه. اما نگران نباش، با یادگیری درست و تمرین کردن مداوم، بالاخره می‌رسی به جایی که دنده عوض کردن برات عادی و راحت بشه، انگار که همیشه داشتی این کارو می‌کردی.

آموزش کار با دنده

 

1. نکات اولیه در آموزش کار با دنده

یکی از اولین کارهایی که باید واسه دنده‌های ماشین بدونی اینه که ماشین چند تا دنده داره و هر کدومو کی باید بزنی تا ماشین درست حرکت کنه. مثلاً، وقتی می‌خوای ماشینو روشن کنی باید از دنده خلاص بری رو دنده اول. اگه می‌خوای تو شهر حرکت کنی، باید از دنده خلاص بری رو دنده دوم و وقتی می‌خوای سرعت بگیری، دنده رو به سوم عوض کنی و همینطور ادامه بدی.

یه نکته مهم دیگه هم یادگیری درست استفاده از کلاچه. کلاچ یکی از قسمت‌های کلیدیه که باید بلد باشی درست ازش استفاده کنی تا بتونی راحت دنده عوض کنی و رانندگیت هم امن و روان باشه.

 

2. نکات بعدی در آموزش کار با دنده

یکی از قسمت‌های مهم یادگیری رانندگی با دنده، بلد بودن اینه که دنده و کلاچ رو با هم ترکیب کنی. یعنی وقتی می‌خوای دنده رو عوض کنی، باید دسته دنده رو به موقع بکشی و همزمان کلاچ رو هم بفشاری تا دنده روان و درست عوض شه.

یه نکته دیگه هم هست که خیلی مهمه: باید یاد بگیری چطوری دنده‌ها رو با سرعت ماشین تنظیم کنی. وقتی می‌خوای دنده رو عوض کنی، باید دقت کنی که دسته دنده رو درست بکشی و همینطور کلاچ رو فشار بدی تا دنده بدون مشکل جا بیفته. اگر دسته دنده رو خیلی سریع بکشی و کلاچ رو هم سریع بزنی، دنده درست تنظیم نمی‌شه و ممکنه به گیربکس آسیب بزنی.

 

3. نکات آخر در آموزش کار با دنده

یکی از قسمت‌های کلیدی یادگیری رانندگی با دنده، بلد بودن استفاده از دنده‌های پایینیه. برای استفاده از این دنده‌ها باید دسته دنده رو به پایین بکشی و همزمان کلاچ رو بفشاری. این دنده‌ها خیلی کاربردی‌ان وقتی بیشتر می‌خوای روی کنترل ماشین مانور بدی.

حالا یه نکته دیگه هم هست: استفاده از دنده‌های بالایی. برای اینکه از این دنده‌ها استفاده کنی، باید دسته دنده رو به بالا بکشی و دوباره کلاچ رو بفشاری. این دنده‌ها بیشتر تو موقعیت‌هایی که می‌خوای سرعت بگیری به درد می‌خورن.

و آخر سر، یادت باشه که تسلط روی دنده‌ها فقط با تمرین و تمرکز زیاد می‌آد. پیشنهاد می‌کنم قبل از اینکه تو خیابون‌های شلوغ بری، تو یه جای آروم تمرین کنی تا دستت راه بیفته. با این کار، وقتی وارد جاده شدی، می‌تونی راحت و ایمن از دنده‌های ماشینت استفاده کنی.

کلیک کنید:  فوت و فن رانندگی در جاده

 

آموزش کار با فرمان:

تو دوره‌های آموزش رانندگی، فرمون ماشین یکی از اون وسایل کلیدیه که باید بلد باشی باهاش کار کنی. فرمون کلاً تو لیست چکاپ‌های آموزش رانندگیه که نشون می‌ده چطوری می‌تونی ماشین رو به اون طرفی که می‌خوای ببری و همه چی سالم بمونه. تو اینجا می‌خوایم بهت کامل یاد بدیم که چطوری با فرمون کار کنی.

آموزش کار با فرمان

 

 

 1. محل قرارگیری فرمون

فرمون ماشین بالای داشبورد قرار داره. کافیه دسترسی کامل به فرمون رو داشته باشی تا بتونی راحت به راست و چپ بچرخونیش.

 1. نحوه استفاده از فرمون

کار با فرمون خیلی ساده‌ست. مثلاً اگه می‌خوای به چپ بری، فرمون رو به چپ بکش. اگه می‌خوای به راست بری، به راست بکش. کجا که بخوای بری، فرمون رو همون طرف بچرخون.

 1. استفاده از فرمون در موقعیت‌های خاص

اگه تو موقعیت‌های اضطراری لازمه مسیرتو عوض کنی، فقط فرمون رو به اون سمت بکش. همینطور تو ترافیک سنگین یا خیابون‌های شلوغ، با چرخوندن فرمون می‌تونی ماشینت رو به راحتی هدایت کنی.

 1. نکات مهم هنگام استفاده از فرمون

وقتی داری فرمون رو می‌چرخونی، یادت باشه:

 • همیشه فرمون رو به سمتی ببر که می‌خوای ماشین بره.
 • وقتی می‌خوای مسیر عوض کنی، قاطع و با قدرت فرمون رو بچرخون.
 • همیشه به سرعت ماشین و شرایط جاده توجه داشته باش.

نحوه استفاده از فرمون

 

مطالب مرتبط: آموزش کار با فرمان ماشین

 

آموزش کار با کلاچ:

کلاچ یکی از قطعات کلیدی ماشینه که واسه رانندگی خوب و ایمن باید بلد باشی درست ازش استفاده کنی. تو اینجا می‌خوایم یاد بدیم چطوری کار با کلاچ رو درست انجام بدی.

اول بذار بگم کلاچ چیه. کلاچ وظیفه‌اش وصل و قطع کردن ارتباط بین موتور ماشین و گیربکسه. وقتی از کلاچ استفاده می‌کنی، می‌تونی دنده رو عوض کنی بدون اینکه به ماشین یا خودت آسیبی برسه.

حالا بریم سراغ آموزش کار با کلاچ:

مرحله اول: باز کردن کلاچ

قبل از اینکه ماشینو حرکت بدی، باید کلاچ رو بگیری. پای چپت رو روی پدال کلاچ بذار و فشار بده پایین. این کار قطع ارتباط موتور با گیربکسه و می‌تونی دنده‌رو عوض کنی.

مرحله دوم: تغییر دنده

وقتی کلاچ رو فشار دادی، دنده رو عوض کن. دسته دنده رو بکش بالا یا پایین تا دنده مورد نظرت قرار بگیره. حالا به آرومی کلاچ رو رها کن تا دوباره ارتباط بین موتور و گیربکس برقرار شه.

مرحله سوم: استفاده از کلاچ هنگام شتاب گرفتن

وقتی داری حرکت می‌کنی و می‌خوای سرعت بگیری، کلاچ رو آروم و دقیق رها کن. اینجوری ارتباط بین موتور و گیربکس دوباره برقرار می‌شه و می‌تونی با دنده‌ای که انتخاب کردی سرعت بگیری.

مرحله چهارم: استفاده از کلاچ وقتی می‌خوای ترمز کنی

وقتی نیاز داری ماشینو متوقف کنی، کلاچ رو بگیر تا ارتباط موتور با گیربکس قطع شه. اینجوری می‌تونی بدون مشکل و آسیب به ماشین، ترمز کنی.

نحوه کار با کلاچ

 

نکات مهم کلاچ:

 • همیشه سعی کن کلاچ رو با دقت و آروم فشار بدی تا کمتر خطری برای ماشین و خودت پیش بیاد.
 • اگه می‌خوای بهتر با کلاچ کار کنی، پیشنهاد می‌کنم روی یه ماشین خاموش تمرین کنی و دنده‌ها رو جابه‌جا کنی.
 • قبل از اینکه شروع به حرکت کنی، حتماً چک کن که کلاچ کامل گرفتی.
 • واسه اینکه پات خسته و درد نگیره، قبل از رانندگی صندلی رو تنظیم کن تا پاهات راحت روی پدال‌ها برسن.
 • وقتی می‌خوای سرعت بگیری، دقت کن کلاچ رو به اندازه کافی فشار بدی تا ماشین آروم و بی‌خطر به سرعت برسه.
 • اگه با استفاده از کلاچ مشکل داری، بهتره با یک مربی حرفه‌ای مشورت کنی.

 

مطالب مرتبط: آموزش کار با کلاچ خودرو

 

آموزش کار با پدال ترمز:

تو دوره‌های آموزش رانندگی، یادگیری درست استفاده از پدال ترمز خیلی مهمه و باید خوب تمرین کنی. پدال ترمز یکی از اصلی‌ترین قطعات ماشینه که واسه توقف و کنترل سرعت ماشین استفاده می‌شه.

بذار یه سری نکته مهم درباره کار با پدال ترمز بهت بگم:

 1. فشار دادن پدال ترمز: واسه اینکه ماشینو متوقف کنی، باید پدال ترمز رو به سمت پایین فشار بدی. اگه فوری نیاز به توقف داری، مثلاً می‌بینی تصادفی داره اتفاق می‌افته، باید پدال رو با قدرت بیشتری فشار بدی تا ماشین سریع‌تر بایسته.
 2. کار با پدال ترمز توی سراشیبی: اگه توی مسیر پایینی هستی و می‌خوای سرعتتو کنترل کنی، نباید پدال ترمز رو فشار بدی و نگه داری. بهتره پدال رو به آرومی و با فاصله‌های کم فشار بدی تا سرعت ماشین کنترل شه.
 3. کار با پدال ترمز توی سربالایی: اگه توی مسیر بالایی هستی و می‌خوای ماشینو متوقف کنی، پدال ترمز رو فشار بده و نگه دار تا ماشین کم‌کم سرعتش کم شه و بایسته.
 4. استفاده از پدال ترمز در سرعت بالا: وقتی سرعت ماشین زیاده، پدال ترمز رو با قدرت بیشتری فشار بده. اما یادت باشه، فشار رو آروم و دقیق اعمال کن تا ماشین ناگهانی نیوفته و کنترلش دستت باشه.
 5. رعایت فاصله ایمن: همیشه یه فاصله ایمن با ماشین‌های جلویی حفظ کن. اینجوری اگه لازم شد فوری ترمز کنی، فضا و زمان کافی داری.

آموزش کار با پدال ترمز

 

مطالب مرتبط: آموزش ترمز گرفتن ماشین

 

آموزش کار با پدال گاز:

پدال گاز یکی از مهم‌ترین قطعات ماشینه که وظیفه‌ش زیاد کردن سرعت ماشینه. برای هر راننده‌ای لازمه که بلد باشه چطوری درست و ایمن از پدال گاز استفاده کنه.

مرحله 1: قرار گرفتن پا روی پدال

اولین قدم برای یادگیری کار با پدال گاز اینه که پاتو درست روی پدال بذاری. پات باید طوری روی پدال باشه که راحت بتونی فشار بدی و رهاش کنی.

مرحله 2: فشار دادن پدال گاز

وقتی می‌خوای سرعت ماشینو زیاد کنی، پدال گاز رو آروم فشار بده. هرچی بیشتر فشار بدی، ماشین سریع‌تر می‌ره.

مرحله 3: رها کردن پدال گاز

برای کم کردن سرعت ماشین، پدال گاز رو رها کن. اگه پدال گاز رو کامل رها کنی، ماشین خاموش می‌شه.

مرحله 4: حفظ سرعت

برای حفظ سرعت ماشین، پدال گاز رو در یه موقعیت ثابت نگه دار.

نکات مهم در کار با پدال گاز

 • فشار ناگهانی روی پدال گاز می‌تونه باعث بشه ماشین یهویی سرعت بگیره و کنترلشو از دست بدی.
 • رها کردن ناگهانی پدال گاز هم می‌تونه باعث بشه ماشین یهویی کند بشه و کنترل رو از دست بدی.

چند نکته دیگه:

 • وقتی می‌خوای شروع به حرکت کنی، پدال گاز رو آروم فشار بده تا ماشین آروم حرکت کنه.
 • وقتی می‌خوای سبقت بگیری، پدال گاز رو سریع فشار بده تا ماشین سریع‌تر بره.
 • وقتی می‌خوای ترمز کنی، پدال گاز رو رها کن و پدال ترمز رو فشار بده.
 • وقتی تو سربالایی رانندگی می‌کنی، پدال گاز رو بیشتر فشار بده تا ماشین راحت بره بالا.
 • وقتی تو سرپایینی رانندگی می‌کنی، پدال گاز رو کمتر فشار بده تا ماشین زود به زود سرعت نگیره.

نحوه کار با پدال گاز

 

آموزش کار با ترمز دستی:

ترمز دستی یکی از اون قطعات کلیدی توی ماشینه که موقع لزوم خیلی به دردت می‌خوره. با تمرین و یادگیری درست می‌تونی به راحتی ازش استفاده کنی و کارشو یاد بگیری.

اولین قدم برای استفاده از ترمز دستی: اول باید بدونی ترمز دستی کجای ماشینه. تو اکثر ماشین‌ها، ترمز دستی بین صندلی راننده و جایی که وسایل عقب ماشین رو می‌ذاریم قرار داره. واسه استفاده ازش باید دستگیره‌شو بکشی تا فعال شه.

بعد از فعال کردن ترمز دستی: بعد از اینکه دستگیره رو کشیدی، باید یه کم فشار بدی. این کارو با کشیدن دستگیره به سمت پایین انجام می‌دی تا ترمز دستی درست کار کنه. اما مواظب باش زیادی نکشی، چون ممکنه به ترمز فشار بیاد و خراب شه.

نکات مهم در استفاده از ترمز دستی: اگه ماشینت مشکل فنی پیدا کرده و ترمز اصلی خراب شده، می‌تونی از ترمز دستی استفاده کنی تا ماشینو متوقف کنی. اما یادت باشه استفاده زیاد و اشتباه از ترمز دستی می‌تونه به سیستم ترمز آسیب بزنه.

یادگیری استفاده درست از ترمز دستی: برای رانندگان تازه‌کار خیلی مهمه که یاد بگیرن چطوری از ترمز دستی درست استفاده کنن. اگه می‌خوای این مهارتو خوب یاد بگیری، باید زیاد تمرین کنی. بهترین راه برای اینکه تو استفاده از ترمز دستی حرفه‌ای بشی، تمرین مداومه. هرچی بیشتر تمرین کنی، بهتر می‌تونی تو هر شرایطی از ترمز دستی استفاده کنی.

آموزش کار با ترمز دستی

 

تئوری آموزش رانندگی:

آموزش تئوری رانندگی یکی از قدم‌های مهم و اساسیه که هر راننده‌ای باید بلد باشه تا بتونه درست و ایمن رانندگی کنه. تو این بخش، قراره باهات در مورد اصول و پایه‌های تئوری رانندگی صحبت کنیم.

تئوری آموزش رانندگی دقیقاً چیه؟

تئوری رانندگی، دسته‌ای از قوانین و اصوله که به رانندگان کمک می‌کنه تا بتونن به درستی و ایمن تو جاده‌ها حرکت کنن. این قوانین شامل نکاتی درباره نحوه عملکرد رانندگی و تأثیرات اون روی جاده و دیگر رانندگان می‌شه.

اصول و مبانی تئوری رانندگی:

 1. قوانین ترافیک: یکی از مهم‌ترین بخش‌ها، شناخت و رعایت قوانین ترافیکه. اینا شامل سرعت مجاز، نحوه چرخش تو مسیرهای مختلف، توجه به علائم ترافیکی و این جور چیزا می‌شه.
 2. فاصله گیری: یادگیری اینکه چطور فاصله مناسبی بین ماشینت و دیگران نگه داری مهمه. این فاصله باید به قدری باشه که اگه یهو اوضاع تغییر کرد، بتونی به موقع ترمز بگیری.
 3. پیش بینی: توانایی پیش‌بینی اتفاقات روی جاده خیلی کلیدیه. باید بتونی حرکت دیگران رو حدس بزنی و متناسب با شرایط جاده واکنش نشون بدی.
 4. تمرکز: تمرکز حین رانندگی خیلی حیاتیه. باید کاملاً روی مسیر و رانندگیت متمرکز باشی و از هر چیزی که ممکنه توجهتو پرت کنه دوری کنی.
 5. رانندگی در شرایط نامساعد: بحث‌های مربوط به رانندگی تو شرایط سخت مثل بارون، برف، یا هوای ابری هم جزء اصول تئوری رانندگیه. باید بتونی تو همه شرایط به خوبی رانندگی کنی.

 

آشنایی کامل با قطعات خودرو:

قطعات ماشین هر کدوم نقش مهمی تو عملکرد و ایمنی رانندگی دارن. تو این بخش می‌خوایم قطعات رو بررسی کنیم و بگیم هر کدوم چه کاری انجام می‌دن.

 1. لاستیک‌ها لاستیک‌ها از قطعات اصلی هستن که روی چرخ‌ها نصب می‌شن. این قطعات عمدتاً از آمیزه‌های پلاستیکی و روغن‌های مختلف ساخته شده و وظیفه اصلی‌شون حفظ ایمنی ماشین تو جاده‌های خشک و مرطوبه. لاستیک‌ها باید همیشه سالم نگه داشته بشن تا سفر راحتی داشته باشین.
 2. ترمزها ترمزها هم یکی دیگه از قطعات حیاتی ماشینن. انواع ترمز داریم مثل ترمز دیسکی که روی چرخ‌ها نصب می‌شه و واسه توقف سریع خودرو استفاده می‌شه. ترمز دیسکی باکسل هم هست که برای توقف‌های آروم‌تر و پارک کردن به کار می‌ره.
 3. سیستم تعلیق سیستم تعلیق شامل قطعاتی مثل فنر، شاخه، بالشتک، و تعلیق جلو و عقبه که وظیفه‌ش کنترل حرکت ماشین و افزایش راحتی و ایمنی سفره.
 4. سیستم تعویض گیربکس این سیستم کمک می‌کنه که دنده‌ها عوض شن و راننده بتونه کنترل بهتری روی سرعت ماشین داشته باشه.
 5. سیستم سوخت این سیستم شامل تانک سوخت، خطوط سوخت، و سیستم روغن موتوره که وظیفه‌ش تأمین سوخت لازم برای موتوره.
 6. سیستم جرقه زنی این سیستم شامل باتری، سیم‌های برق، سوئیچ روشنایی و سایر قطعات برای راه اندازی موتوره.
کلیک کنید:  475 سوالات فنی آیین نامه رانندگی 1403 | جزوه (کامل و رایگان)

آشنایی با قطعات خودرو

 

آموزش رانندگی ماشین:

وقتی می‌خوای سوار ماشین بشی، چند تا نکته مهم هست که باید رعایت کنی تا هم خودت و هم دیگران تو جاده امن باشین. اینجا ۷ تا از این نکات رو بررسی می‌کنیم:

 1. استفاده از کمربند ایمنی: همیشه قبل از حرکت کمربندتو ببند. این خیلی مهمه چون امنیت تو و مسافرانتو تضمین می‌کنه.
 2. تنظیم صندلی: صندلیتو طوری تنظیم کن که راحت باشی و اگه دچار تصادف شدی، بتونه بهتر ازت محافظت کنه. صندلی باید خوب قفل بشه تا حین حادثه تکون نخوره.
 3. بررسی اطلاعات ماشین: قبل از راه افتادن، چک کن ببین سوخت کافی داری، فشار باد تایرها چطوره، سیستم تهویه سالمه و اطلاعات دیگه‌ای که لازمه بدونی.
 4. بررسی آینه‌ها: آینه‌هاتو تنظیم کن تا بتونی خوب پشت سرتو ببینی و بتونی به راحتی اطرافتو کنترل کنی.
 5. استفاده از دنده‌های صحیح: مطمئن شو که ماشینو درست راه‌اندازی می‌کنی و از دنده‌های درست استفاده می‌کنی. استفاده نادرست از دنده‌ها می‌تونه به ماشین آسیب بزنه و سوخت بیشتری مصرف کنه.
 6. مراقبت از ماشین: مرتب ماشینتو چک کن، مخصوصاً قطعاتی مثل سیستم تعلیق و ترمز. این کار کمک می‌کنه که از خرابی‌های ناگهانی جلوگیری کنی.
 7. عدم استفاده از تلفن همراه: وقتی پشت فرمونی، تلفنتو کنار بذار. استفاده از تلفن همراه موقع رانندگی می‌تونه باعث حواس‌پرتی و تصادف بشه.

آموزش رانندگی در ترافیک

آموزش رانندگی در ترافیک:

آموزش رانندگی در ترافیک یکی از مهمترین مواردی است که برای هر راننده بسیار حیاتی است. ترافیک علاوه بر اینکه باعث افزایش ترافیک و سرعت حرکت آهسته می شود، می تواند برای رانندگان خطرناک باشد. برای کاهش این خطرات، آموزش رانندگی در ترافیک بسیار مهم است.

اولین قدم برای یادگیری رانندگی تو ترافیک، خوندن و فهمیدن قوانین رانندگیه. هر راننده‌ای باید دقیقاً بدونه چه قوانینی رو باید رعایت کنه. این قوانین شامل حداکثر سرعت مجاز، چگونگی گردش در تقاطع‌ها، تابلوهای راهنما، و این‌ها می‌شه. همچنین، خوبه که راننده‌ها تو مواقع لزوم از جاده‌های کم ترافیک‌تر استفاده کنن تا سریع‌تر برسن به مقصد.

دومین قدم، مدیریت و نگهداری خودروه. این شامل چک کردن خودرو قبل از حرکت، تنظیم ماشین برای رانندگی تو ترافیک، و اطمینان از سالم بودن تمام سیستم‌ها مثل ترمزها و چراغ‌هاست. همچنین باید وسایل ایمنی مثل کمربند ایمنی و کلاه ایمنی رو هم استفاده کنی.

سومین قدم، برنامه‌ریزی مسیره. قبل از اینکه حرکت کنی، باید مسیرت رو خوب برنامه‌ریزی کنی و اگه ممکنه قبل از رفتن چک کنی تا بهترین راه رو انتخاب کنی. دونستن اطلاعات ترافیکی جاری هم می‌تونه کمک کنه تا تصمیم بهتری بگیری.

چهارمین قدم، رانندگی ایمن تو ترافیکه. باید هوشیار باشی و فاصله امن با دیگر خودروها رو حفظ کنی، به چراغ‌ها و علائم توجه کنی و همیشه آماده توقف ناگهانی باشی.

علاوه بر این‌ها، باید با دیگر رانندگان هماهنگ باشی و ارتباط خوبی با دیگر رانندگان و پیاده‌ها داشته باشی. و در نهایت، باید برای مواقع اضطراری آماده باشی و دوره‌های امداد و نجات رو گذرونده باشی.

کلاً، یادگیری رانندگی در ترافیک خیلی مهمه و باید دقت زیادی به خرج بدی. با رعایت این مراحل و دقت به جزئیات، می‌تونی تو ترافیک عالی عمل کنی و خطرات رو به حداقل برسونی.

 

رانندگی اقتصادی:

یکی از روش‌های خوب واسه صرفه‌جویی توی مصرف انرژی، رانندگی اقتصادیه. این نوع رانندگی نه تنها بهت کمک می‌کنه سوخت کمتری مصرف کنی، بلکه به حفظ محیط زیست و کم کردن آلودگی هوا هم کمک می‌کنه.

از دیگه فواید رانندگی اقتصادی می‌شه به کم شدن هزینه‌ها، زیاد شدن ایمنی، کم شدن تصادفات، و فراهم شدن آسایش و راحتی بیشتر برای کسایی که تو ماشینن، اشاره کرد. چند تا قانون مهم هم هست که اگه رعایت بشن، رانندگی اقتصادی بهتری خواهیم داشت. مثلاً باید سعی کنی ترافیک رو پیش‌بینی کنی، با سرعت ثابت و دور موتور پایین حرکت کنی، زود به زود دنده عوض کنی و حداقل ماهی یه بار فشار باد لاستیک‌هاتو چک کنی.

 

نحوه کاهش مصرف سوخت:

کم کردن مصرف سوخت هم به جیبت کمک می‌کنه هم به هوایی که نفس می‌کشیم، پس اهمیت زیادی داره. واسه کم کردن مصرف سوخت، باید چندتا کار رو هم تو نگهداری ماشینت انجام بدی و هم وقتی داری رانندگی می‌کنی، چندتا نکته رو رعایت کنی.

نکات نگهداری از ماشین:

 • هوای لاستیک‌ها رو تنظیم کن.
 • شمع‌های ماشین رو به موقع عوض کن.
 • فیلتر بنزین و هوا رو زمانی که لازمه تعویض کن.
 • مطمئن شو که کاتالیزور و سیستم سوخت‌رسانی، مخصوصاً انژکتورها، سالم باشن.
 • سیستم جرقه‌زنی رو چک کن، کویل‌ها و وایرها باید درست کار کنن.
 • سوخت با کیفیت بزن و فیلترگیری هم بکن.

نکات رانندگی:

 • با سرعت ثابت و استاندارد برو.
 • اگه وقتی توقف طولانی داری، ماشین رو خاموش کن.
 • وقتی ماشین سرعت کمی داره، شتاب نگیر.
 • وقتی داری توقف می‌کنی، پاتو از روی پدال ترمز بردار.
 • سعی کن تو سرعت‌های بالا ترمزهای ناگهانی نگیری.

 

مطالب مرتبط: راههای کاهش مصرف سوخت خودرو

 

امنیت رانندگی:

رانندگی گاهی اوقات می‌تونه خطرناک باشه، اما راه‌هایی هست که می‌تونه کمک کنه همه چیز تحت کنترل باشه. کارهایی مثل استفاده درست از آینه‌ها، بستن کمربند ایمنی، رعایت کردن خطوط راه، حرکت با سرعت مناسب، نگه داشتن فاصله ایمن با ماشین جلویی و نگاه نکردن به تلفن هنگام رانندگی، همگی بهت کمک می‌کنن که سفری امن داشته باشی.

 

نحوه پیشگیری از تصادفات:

تصادفات می‌تونن به آسیب‌های جدی منجر شون، پس خیلی مهمه که بدونیم چطوری می‌شه از اون‌ها پیشگیری کرد.

اولین قدم، مراقبت از خود راننده‌است. یعنی راننده باید کاملا هوشیار باشه، نه خواب‌آلود، نه مست و نه تحت تأثیر مواد. همچنین، باید روحیه‌اش سالم باشه و عصبانیت توی رانندگی دخیل نباشه. رانندگانی که عصبانی هستن یا فاصله‌شون با ماشین جلویی کمه، خیلی راحت‌تر ممکنه تصادف کنن.

دومین مورد، شرایط آب و هواییه. وقتی هوا بارونی یا برفیه یا جاده‌ها یخ زده، رانندگی خطرناک‌تر می‌شه و باید خیلی مواظب بود.

سومین نکته، سلامت ماشینه. مثلاً اگه یهو تایر بترکه یا ترمزها کار نکنن، احتمال تصادف زیاد می‌شه. پس باید ماشین رو به طور منظم چک کنی و مطمئن شی که همه چیز درست کار می‌کنه.

 

نحوه واکنش در هنگام تصادف:

وقتی تصادفی رخ می‌ده، مهمه که خونسردیتو حفظ کنی و بدون استرس بتونی شرایطو مدیریت کنی. اولین کاری که بعد از تصادف باید بکنی اینه که با پلیس تماس بگیری؛ به اونا بگو کجایی و ازشون بخواه که کارشناس بیاد محل حادثه تا مشکلات حل بشه. اگه کسی آسیب دیده باشه هم باید فوراً با اورژانس تماس بگیری.

قدم دوم، خارج کردن ماشین از جاده‌ست تا جلوی ترافیک نگیری و خطر تصادف‌های بیشتر رو کاهش بدی. تا وقتی پلیس نیومده، سعی کن جایتو ترک نکنی و از سلامت خودت و دیگران مطمئن شو. اگه خسارتی وارد شده و مشخص شده کی مقصره، باید از بیمه کمک بگیری.

 

نحوه استفاده از تجهیزات ایمنی:

تجهیزات ایمنی هم برای خودرو و هم برای سرنشینان مهمه. سیستم‌های ایمنی خودرو به دو دسته غیرفعال مثل کمربندهای ایمنی و کیسه‌های هوا تقسیم می‌شن، و تجهیزات فعال مثل سیستم‌های ABS و EBD که به حفظ کنترل خودرو کمک می‌کنن.

 

مهارت‌های رانندگی:

هرچی بیشتر طبق قوانین رانندگی رفتار کنی، احتمال دچار شدن به مشکلات و تصادفات کمتره. مهارت‌های رانندگی رو می‌تونی تو دوره‌های آموزشی یاد بگیری، ولی تجربه واقعی تو جاده‌ها کمک می‌کنه که بهتر و ایمن‌تر رانندگی کنی.

 

نحوه تغییر مسیر:

وقتی می‌خوای مسیرتو عوض کنی، عجله نکن. مخصوصاً اگه با سرعت بالا داری می‌ری، با حوصله و آروم لاینتو تغییر بده. همیشه قبل از تغییر مسیر، راهنما بزن تا بقیه رانندگان بفهمن قصدت چیه. وقتی می‌خوای لاین عوض کنی، سعی کن این کارو با اطمینان و با حفظ امنیت انجام بدی و زودتر از لازم اقدام نکنی.

 

نحوه دور زدن:

دور زدن توی رانندگی هم باید درست انجام بشه، واسه این کار دو تا روش داریم:

 1. دور یک فرمان: اگه جا داری و خیابون عریضی داری (بیش از 12 متر)، می‌تونی از این روش استفاده کنی. اول از همه باید به انتهای خیابون بری، ببینی خیابون خلوته یا نه، بعد آروم ماشینو 30 درجه به چپ ببری و توقف کنی تا حق تقدم رو رعایت کنی. وقتی وسط خیابون رسیدی، فرمان رو بچرخون تا کاملاً دور بزنی و بعد وارد مسیر جدید بشی.
 2. دور دو فرمان: این روش وقتی به کار می‌ره که فضا کمتره. باید به سمت راست خیابون بری، چراغ راهنما رو به چپ بزنی، ماشینو 30 درجه کج کنی و یه توقف کوتاه بکنی. بعد اگه جا داری، به آرامی وارد وسط خیابون بشو و فرمان رو بچرخون تا تموم کنی دور زدنو. وقتی جدول روبه‌رو از دیدت خارج شد، فرمانو به راست ببر و دنده عقب برو تا جای ایمن برسی، بعد فرمانو دوباره به چپ بچرخون و به راهت ادامه بده.

 

نحوه پارک کردن:

پارک کردن ماشین هم بستگی به جایی که داری و نوع پارک مورد نیاز داره. معمولاً چند شیوه پارک وجود داره:

 1. پارک مورب: فاصله‌تو تا ماشین کناری باید حدود 30 سانت باشه.
 2. پارک عمودی: واسه وقتیه که جای زیادی نیست و باید دقیق پارک کنی.
 3. پارک دوبل یا موازی: معمولاً تو خیابون‌های شلوغ از این روش استفاده می‌شه.
 4. پارک کنار جدول: باید بین ماشین و جدول 30 تا 45 سانت فاصله باشه تا راحت بتونی پیاده شی.

 

نحوه پارک کردن

 

مطالب مرتبط: آموزش کامل پارک دوبل

 

نحوه رانندگی در شرایط مختلف آب و هوایی:

هنگامی که شرایط آب و هوایی تغییر می‌کنه، نوع رانندگیت هم باید تغییر کنه. یکی از مهم‌ترین چیزهایی که می‌تونه به ایمنی خودرو کمک کنه و خطر تصادفات رو کم کنه، حفظ فاصله امن با ماشین جلوییه. این فاصله بستگی به شرایط آب و هوایی داره و به روش‌های مختلفی اندازه‌گیری می‌شه:

 1. روش یک طول اتومبیل: این روش بر اساس شرایط آب و هوایی مختلف فاصله رو تعیین می‌کنه. توی هوای خشک باید حداقل یک طول ماشین فاصله باشه، توی هوای گرد و خاکی دو طول ماشین، توی برف سه طول ماشین و توی جاده‌های یخی باید بیشتر حواست به فاصله باشه. هرچی سرعتت بیشتر باشه، باید فاصله‌ات هم بیشتر بشه.
 2. روش 2 ثانیه زمان: این روش می‌گه که باید فاصله‌ت با ماشین جلویی به اندازه‌ای باشه که اگه ماشین جلویی از یک نقطه خاص رد بشه، تو حداقل باید دو ثانیه بعد از اون نقطه رد شی.

دانلود فیلم آموزش کامل رانندگی:

دانلود فیلم اول (کلیک کنید)

دانلود فیلم دوم (کلیک کنید)

دانلود فیلم سوم (کلیک کنید)

دانلود فیلم چهارم (کلیک کنید)

 

آموزش رانندگی pdf

 

راستی اگر نیاز به آموزش های بیشتر هستید از اینجا در یوتیوب میتوانید کلی آموزش ببینید

 

آمار جهانی در رابطه با رانندگی:

 • کاهش تصادفات

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO)، کشورهای با برنامه‌های آموزشی رانندگی مؤثر، توانسته‌اند تصادفات جاده‌ای را تا 30٪ کاهش دهند.

 • افزایش ایمنی

مطالعه‌ای در آمریکا نشان داده است که شرکت در دوره‌های آموزشی پیشرفته رانندگی، احتمال وقوع تصادفات جدی را تا 23٪ کاهش می‌دهد.

 • تأثیر بر جوانان

در بریتانیا، آمارها نشان می‌دهد که رانندگان جوانی که دوره‌های آموزش رانندگی پیشرفته را گذرانده‌اند، 20٪ کمتر در تصادفات جدی درگیر می‌شوند.

 • تأثیر آموزش بر مصرف سوخت

مطالعه‌ای در کانادا نشان داد که رانندگان آموزش‌دیده در تکنیک‌های رانندگی اقتصادی، به طور متوسط 15٪ در مصرف سوخت صرفه‌جویی می‌کنند.

About تیم محتوای آموزشگاه رانندگی سبقت

عاطفه محمدی، مدیر محتوای سایت آموزش رانندگی، با بیش از ده سال سابقه فعالیت در زمینه آموزش رانندگی، یکی از متخصصان و مدرسان برجسته این حوزه است. ایشان دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته مهندسی حمل و نقل هستند و در زمینه آموزش رانندگی، کتاب‌ها و مقالات متعددی منتشر کرده‌اند.

عاطفه محمدی، با انگیزه و اشتیاق فراوان، همواره به دنبال بهبود کیفیت آموزش رانندگی در ایران بوده است. ایشان معتقدند که آموزش رانندگی، یکی از مهم‌ترین آموزش‌هایی است که یک فرد می‌تواند در طول زندگی خود دریافت کند.

سایت آموزش رانندگی سبقت، یکی از منابع معتبر آموزش رانندگی در ایران است. این سایت، با ارائه مطالب آموزشی متنوع و آموزش‌های آنلاین، به افراد کمک می‌کند تا با آگاهی و مهارت بیشتری، رانندگی را بیاموزند.

عاطفه محمدی، با تلاش و کوشش فراوان، همواره در تلاش است تا سهم خود را در ارتقای سطح فرهنگ رانندگی در ایران ایفا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *