سه شنبه , تیر 5 1403

آیا موتورسیکلت های برقی به گواهینامه نیاز دارند؟

آیا موتورسیکلت های برقی به گواهینامه نیاز دارند؟

آیا موتورسیکلت برقی گواهینامه می خواهد؟

این نوع موتورسیکلت ها چند سالی است که بدون داشتن پلاک و گواهینامه تردد آنها در سطح شهر زیاد شده و به دلیل نبودن محدودیت سنی افراد زیر 18 سال هم از آن استفاده می کنند.

تعدادشان طی این چند سال اخیر به شدت زیاد شده که بدون پلاک معتبر قابل کنترل و گواهینامه قابل شناسی نیستند از طرفی به خاطر تصادفاتی هم که داشته اند و نداشتن بیمه شخص ثالث مشکلاتی با خود به همراه داشته اند تا اینکه پلیس راهور فروش این نوع موتور آن هم بدون پلاک ممنوع کرد.

 این موتور با وجود اینکه برقی است باز هم نوعی وسیلۀ نقلیه محسوب می شود و از طرفی کسانی که وسیله نقلیه دارند باید حتما گواهینامه داشته باشند نمی توان این انتظار را داشت که رانندگان موتور سیکلت برقی این اختیار را دارند که بدون گواهینامه تردد کنند.

البته در این میان عده ای از فروشندگان موتور سیکلت های برقی به خریداران اعلام می کنند که این نوع موتورها نیازی به پلاک ندارند که این حرف خلاف قوانین و مقررات است موتور سواری بدون گواهینامه و با موتورهای برقی کمتر از 50 سی سی بر خلاف قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی می باشد.

 

موتور بدون نیاز به گواهینامه:

اگر کسی نیاز به وسیلۀ نقلیه بدون گواهینامه دارد، تلاشش بدون نتیجه است چون چنین اجازه ای دیگر برای هیچکس وجود ندارد. برای موتور سواری و اخذ گواهینامه باید در دوره های آموزشی شرکت کرده و بعد از قبولی در امتحانات و آزمون های مربوط به آن گواهینامه دریافت می کنند.

کلیک کنید:  سوالات آیین نامه پایه یک (تضمینی گواهینامه پایه 1 قبولی)

طبق قوانین رانندگی هر نوع وسیله نقلیه که در معابر عمومی کشور تردد دارند هم به پلاک عمومی و هم به گواهینامه نیاز دارند. بر اساس مادۀ 2 قانون آیین نامه راهنمایی و رانندگی و مادۀ 1 آیین نامه صدور انواع گواهینامه رانندگی، داشتن پلاک ملی و گواهینامه برای همۀ وسایل نقلیه ای که در راه های عمومی رفت و آمد دارند الزامی است.

 

گواهینامه مخصوص موتورسیکلت های برقی

در زمان حاضر گواهینامه که مخصوص موتورسیکلت های برقی وجود ندارد اما به علت پیشرفت موتور سیکلت برقی و افزایش انواع مختلف آن انتظار می رود که برای آنها هم گواهینامه مخصوص صادر شود، چون اختلاف آنها با موتورهای بنزینی بیشتر شده و این موضوع سبب شده که گواهینامه موتورهای معمولی بنزینی پاسخگوی این نوع موتورها نباشد.

ماموران راهنمایی و رانندگی از تردد تمامی وسایل نقلیۀ بدون پلاک و گواهینامه معتبر جلوگیری می کنند. بعضی از موتور سیکلت ها در بارندازها و بندر های مختلف برای رفت و آمدهای کوتاه مورد استفاده قرار می گیرند که به نام «پاکشتی» معروف هستند که در حال حاضر هم برخی افراد به خرید این نوع موتورها اقدام می کنند که برخلاف قوانین راهنمایی و رانندگی است.

 

جریمه نداشتن گواهینامه موتور سیکلت برقی :

 از آنجایی که داشتن گواهینامه برای تردد در مورد این نوع موتورها الزامی شده است و برای حفظ نظم و امنیت جانی افراد می باشد پس حتما باید برای آنها هم نوعی جریمه در نظر گرفت.

بیشتر قوانینی که برای موتورهای معمولی که با بنزینی کار می کنند در نظر گرفته شده برای موتورهای برقی هم همان است پس جریمه ای که برای رانندگان موتور بنزینی در نظر گرفته شده هم برای موتور های برقی هم یکی است.

کلیک کنید:  راهنمای استعلام گواهینامه فنی و حرفه ای

پس جریمه برای این نوع موتورها می تواند از مبالغ کم شروع شود و حتی توقیف و زندان را هم در پی داشته باشد، پس بهترین کار این است هرچه زودتر برای دریافت گواهینامه برای موتورهای برقی اقدام شود.

About تیم محتوای آموزشگاه رانندگی سبقت

عاطفه محمدی، مدیر محتوای سایت آموزش رانندگی، با بیش از ده سال سابقه فعالیت در زمینه آموزش رانندگی، یکی از متخصصان و مدرسان برجسته این حوزه است. ایشان دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته مهندسی حمل و نقل هستند و در زمینه آموزش رانندگی، کتاب‌ها و مقالات متعددی منتشر کرده‌اند.

عاطفه محمدی، با انگیزه و اشتیاق فراوان، همواره به دنبال بهبود کیفیت آموزش رانندگی در ایران بوده است. ایشان معتقدند که آموزش رانندگی، یکی از مهم‌ترین آموزش‌هایی است که یک فرد می‌تواند در طول زندگی خود دریافت کند.

سایت آموزش رانندگی سبقت، یکی از منابع معتبر آموزش رانندگی در ایران است. این سایت، با ارائه مطالب آموزشی متنوع و آموزش‌های آنلاین، به افراد کمک می‌کند تا با آگاهی و مهارت بیشتری، رانندگی را بیاموزند.

عاطفه محمدی، با تلاش و کوشش فراوان، همواره در تلاش است تا سهم خود را در ارتقای سطح فرهنگ رانندگی در ایران ایفا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *