دوشنبه , خرداد 28 1403

مدارک لازم برای امتحان آیین نامه رانندگی [نکات بسیار مهم]

موارد مورد نیاز برای شرکت در آزمون آیین نامه رانندگی

در ایران و بسیاری از کشورها افراد با رسیدن سن هجده سالگی قادر خواهند بود تا نسبت به دریافت گواهینامه رانندگی خود اقدام نمایند.

امروزه با تغییر مداوم قوانین راهنمایی و رانندگی سبب شده تا برخی افراد در هنگام شرکت در آزمون‌های راهنمایی و رانندگی سردرگم شوند؛ بنابراین قصد داریم تا در این مقاله شما را با موارد مورد نیاز برای شرکت در آزمون آیین نامه رانندگی آشنا نماییم.

 

شرایط مورد نیاز جهت شرکت در آزمون آیین نامه رانندگی

آزمون آیین نامه رانندگی نیز جزو مهم‌ترین امتحاناتی به شمار می‌آید که هر شخص در طول زندگی خود آن از سر می‌گذراند.

به همین منظور افراد می‌بایست دارای شرایط سنی بالای هجده سال باشند. همچنین این افراد دارای شرایط مناسب و مطلوبی از لحاظ جسمی، روحی و روانی باشند که این مورد توسط متخصصانی که هر آموزشگاه تعیین میکند بررسی می‌شود. در غیر این صورت قادر نخواهد بود تا در کلاس‌های آموزش آیین نامه رانندگی شرکت به عمل آورند.

 

مدارک مورد نیاز جهت شرکت در آزمون آیین نامه رانندگی

 • هشت قطعه عکس سه در چهار (توجه داشته باشید که دارای پوشش اسلامی باشد.)
 • اصل شناسنامه عکس دار
 • کپی شناسنامه
 • اصل کارت ملی
 • کپی کارت ملی (توجه کنید که اگر کارت ملی ندارید، ارائه گواهی از ثبت احوال کافی است.)
 • کارت سلامت جسمی و روانی
 • گروه خونی
 • برای آقایان ارائه مدرک وضعیت نظام وظیفه
 • فیش پرداخت هزینه شرکت در آزمون‌های آیین نامه رانندگی

 

مطالب مرتبط: قبولی صد در صد در آزمون شهری

 

مراحل دریافت گواهینامه راهنمایی و رانندگی

اولین و آسان‌ترین مرحله، شرکت در کلاس‌های تئوری است. توجه داشته باشید که متقاضیان می‌بایست حتما در جلسه اول شرکت نمایند و در صورت غیبت بیش از حد ممکن است مجبور به شرکت مجدد در این کلاس‌ها شوند.

کلیک کنید:  شرایط دریافت گواهینامه دانش آموزی موتور

در این مرحله متقاضیان باید در هشت جلسه کلاس تئوری آموزش آیین نامه رانندگی شرکت کنند. که در این میان شش جلسه آن را قوانین راهنمایی و رانندگی و دو جلسه آخر نیز به مسائل فنی خودرو شامل می‌شوند.

مرحله بعدی شرکت در کلاس‌های عملی رانندگی است، که در این مرحله متقاضیان باید در دوازده جلسه دو ساعته شرکت نمایند.

 مرحله بعدی شرکت در امتحان تئوری رانندگی است. در این مرحله متقاضیان باید پیش از شرکت نمودن در آن، به خوبی کتاب و جزوات خود را مطالعه کنند.

امتحان آیین نامه رانندگی به گونه‌ای طراحی شده است که شامل سی سؤال خواهد شد و داوطلبان باید به بیست و شش سؤال به درستی پاسخ گویند. بهتر است توجه داشته باشید که مدارک شناسایی خود را در روز امتحان حتماً به همراه داشته باشید و از بردن هرگونه جزوه، کتاب و وسیله‌ی الکترونیکی مانند موبایل ساعت هوشمند اجتناب نمایید.

همچنین توجه کنید که برگه امتحانی خود را با دقت پر کنید؛ زیرا دیر شانس این را نخواهید داشت که گزینه مورد نظر خود را تغییر دهید.

در نهایت در مرحله آخر، داوطلبان پس از قبولی در آزمون آنلاین آیین نامه در آزمون عملی رانندگی شرکت می‌نمایند.

سپس یا پشت‌سر گذاشتن تمامی این مراحل متقاضیان باید مدرک قبولی را به آموزشگاه رانندگی خود جهت پیشبرد ادامه مسیر صدور گواهینامه رانندگی تحویل دهند.

پیشنهاد: آموزش رانندگی مبتدی

 

نکات مهم در خصوص امتحان آیین نامه رانندگی

 • امروزه با توجه به شیوه کرونا استفاده از ماسک و دستکش پر هنگام شرکت در آزمون آیین نامه رانندگی ضروری است؛ جدا از اینکه استفاده از ماسک به عنوان یکی از قوانین شرکت در آزمون‌های آیین نامه رانندگی درآمده، استفاده از آن سلامت شرکت‌کنندگان را به خطر نمی‌اندازد؛ بنابراین توجه داشته باشید که حتماً به همراه خود ماسک داشته باشید.
 • به همراه داشتن کارت ملی و شناسنامه نیز یکی از قوانین شرکت در آزمون آیین نامه رانندگی به شمار می‌آید.
 • از همه مهم‌تر توجه داشته باشید که تحت هیچ شرایطی از به همراه خود تلفن همراه، جزوه یا هر وسیله الکترونیکی که ممکن است به همراه داشتن آن موجب تقلب داشته باشد، پرهیز کنید. در صورت به همراه داشتن آن‌ها پیش از شروع آزمون، آن‌ها را به مراقبین تحویل نمایید.
 • همان‌طور که مشخص است، لازمه قبولی در آزمون آیین نامه رانندگی پاسخ به بیست و شش سؤال درست است و داوطلبان تنها می‌توانند چهار سؤال را بدون غلط پاسخ دهند یا بدون پاسخ رها کنند.
 • در پایان توصیه می‌کنیم پیش از شرکت در آزمون آیین نامه رانندگی، قوانین شرکت در آن را که آموزشگاه در اختیارتان قرار می‌دهد، یه دور مطالعه کنید.
کلیک کنید:  سوالات آیین نامه لیفتراک 1403 (گواهینامه ویژه لودر و لیفتراک و ...)

 

راه‌های قبولی در آزمون آیین نامه رانندگی

در دنیای امروزی و با توجه به گسترش استفاده مردم از خودروها، داشتن گواهینامه رانندگی پس از رسیدن به سن هجده سالگی امری مهم است که برای رسیدن به آن باید به خوبی قوانین و مقررات آن را آموزش دیده باشیم. راه‌های برای آموزش بهتر این قوانین وجود دارد که به چند مورد از آن‌ها می‌پردازیم.

استفاده از اپلیکیشن‌های تلفن همراه یکی از مواردی است که کمک بسیار زیادی به قبولی افراد در آزمون‌های آیین نامه رانندگی خواهد کرد.

این اپلیکیشن‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که داوطلبان با تهیه آن‌ها قادر خواهند بود تا به کلیه سوالات و نکات مهم در خصوص آیین نامه رانندگی دسترسی داشته باشند.

همچنین در این اپلیکیشن‌ها نمونه سوالاتی وجود دارد که داوطلبان با مراجعه به آن‌ها و با زمان‌گیری مناسب می‌توانند فضایی همچون فضای روز امتحان آیین نامه برای خود تداعی نمایند.

یکی دیگر از مواردی که قبولی داوطلبان را در آزمون‌های آیین نامه رانندگی تضمین خواهد کرد، تهیه نمونه سوالات سالیان گذشته است. به‌طور کلی داوطلبان می‌توانند این نمونه سوالات را در سایت‌ها خرید یا به‌طور رایگان دانلود نمایند.

این نمونه سوالات به داوطلبان شرکت در آزمون آیین نامه رانندگی کمک خواهد کرد تا با نکات کلیدی و مهم کتاب آشنا شوند، البته مطالعه و یادگیری کل کتاب آموزشی بسیار ضروری و مهم است.

استفاده از جزوات آموزشی آیین نامه رانندگی نیز راهی مؤثر برای قبولی در این آزمون است؛ این جزوات حاوی خلاصه‌ای از نکات مهم کتاب درسی هستند.البته استفاده از آن را در کنار کتاب درسی توصیه می‌شود.

توجه داشته باشید که هدف از شرکت در آزمون آیین نامه رانندگی تنها قبولی در این آزمون نیست، بلکه متقاضیان دریافت گواهینامه رانندگی می‌بایست به کلیه قوانین راهنمایی و رانندگی تسلط کافی را داشته باشند تا از بروز هر حادثه‌ای امتناع نمایند و در نهایت جامعه‌ای امن‌تری داشته باشیم.

About تیم محتوای آموزشگاه رانندگی سبقت

عاطفه محمدی، مدیر محتوای سایت آموزش رانندگی، با بیش از ده سال سابقه فعالیت در زمینه آموزش رانندگی، یکی از متخصصان و مدرسان برجسته این حوزه است. ایشان دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته مهندسی حمل و نقل هستند و در زمینه آموزش رانندگی، کتاب‌ها و مقالات متعددی منتشر کرده‌اند.

عاطفه محمدی، با انگیزه و اشتیاق فراوان، همواره به دنبال بهبود کیفیت آموزش رانندگی در ایران بوده است. ایشان معتقدند که آموزش رانندگی، یکی از مهم‌ترین آموزش‌هایی است که یک فرد می‌تواند در طول زندگی خود دریافت کند.

سایت آموزش رانندگی سبقت، یکی از منابع معتبر آموزش رانندگی در ایران است. این سایت، با ارائه مطالب آموزشی متنوع و آموزش‌های آنلاین، به افراد کمک می‌کند تا با آگاهی و مهارت بیشتری، رانندگی را بیاموزند.

عاطفه محمدی، با تلاش و کوشش فراوان، همواره در تلاش است تا سهم خود را در ارتقای سطح فرهنگ رانندگی در ایران ایفا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *