سه شنبه , تیر 5 1403

نحوه تشخیص زمان تعویض روغن موتور خودرو

نحوه تشخیص زمان تعویض روغن موتور خودرو

تعویض روغن ماشین امری مهم

تعویض روغن در اتومبیل شما معمولاً یک روش سریع است که در تعمیرگاه خودرو انجام می‌شود. روغن کاری وسیله نقلیتان اهمیت بالایی دارد. زیرا در عملکرد بهتر وسیله‌ شما نقش مهمی دارد.

روغن خوب و تمیز عملکرد ماشین شما را بهبود می‌ بخشد و عمر موتور را افزایش میدهد و بلکه بسیاری از افراد تعویض روغن خود را تا زمان بروز مشکل به تأخیر می‌ اندازند.

 

عوامل موثر در تعویض روغن

بسیاری از رانندگان فقط به به مسافت پیموده شده متکی هستند که روغن ماشین خود را تعویض کنند. اما عوامل دیگری نیز از جمله کیفیت روغن، سن خودرو و نحوه رانندگی خودرو در این زمینه نقش دارند.

روغن تازه و تمیز با روغن‌ کاری قطعات و سالم ماندن موتور، عملکرد خودروی شما را بهینه میکند. با این حال با گذشت زمان، مایعات تجزیه میشود و در انجام وظایف خود به مشکل بر میخورد. با شروع این کار، ماشین شما احتمالاً حداقل یکی از علائم هشداردهنده زیر را به نمایش میگذارد.

 

بهترین زمان تعویض روغن موتور؟

چه زمانی باید روغن موتور خود را عوض کنید؟

شما باید بعد از پیمودن هر 3000 کیلومتر یا هر سه ماه روغن اتومبیل خود را عوض کنید، هر کدام از این دو مورد برای خودروی شما زودتر اتفاق افتاد اقدام به تعویض روغن اتومبیل خود کنید.

وضعیت همه‌ اتومبیلها با یکدیگر متفاوت است و بنابراین، نیاز آنها به تعویض روغن با دیگر مدلهای خودروهای دیگر متفاوت است. در حالی که می دانید روغن موتور شما باید تغییر کند، در اینجا چند نکته برای کمک به شما در درک زمان انجام آن آورده شده است.

 

6 نشانه برای تعویض روغن

 

1. موتور یا چراغ تعویض روغن را بررسی کنید

بهترین راه برای بررسی روغن موتور از نظر وجود هرگونه مشکل، بررسی چراغ تعویض روغن و نور موتور است. چراغ تعویض روغن در اتومبیل شما هنگامی که روغن کافی در سیستم نباشد روشن می‌شود.

اگر سطح روغن کم باشد هر دو چراغ روشن می شوند. در موارد بدتر، چراغ موتور چک روشن می‌شود. این اتومبیل شما است که به شما هشدار می‌دهد که اوضاع به حدی بد شده است که موتور به دلیل قطعات مشکل یا عدم روغن کاری در معرض آسیب قرار می‌گیرد.

 

2. صدای موتور

علامت هشدار دهنده عدم بهینه بودن سطح روغن موتور است که در این صورت موتور صدا می‌کند. اگر روغن شما به درستی کار خود را انجام ندهد، صدای موتور افزایش می‌یابد. این صدا به دلیل اصطکاک بین قطعات موتور ایجاد می‌شود که شما باید این موارد را در موارد اضطراری در نظر بگیرید.

کلیک کنید:  شرایط گرفتن گواهینامه برای افراد زیر 18 سال

در موارد شدید، حتی ممکن است صداهای کوبنده‌ای هم بشنوید که نشان می‌دهد موتور شما ذره ذره از روغنش کم می‌شود.

3. روغن تیره و کثیف

روغن تمیز به رنگ کهربا و کمی شفاف است. همانطور که استفاده میشود، با ذرات جمع شده از موتور پر و تیره میشود. با افزایش سن روغن، به دلیل وجود ذرات از موتور، رنگ روغن به سایه تیره تری تبدیل می شود.

مشخص نیست که چه زمانی این اتفاق می‌ افتد، بنابراین باید حداقل ماهی یک بار روغن موتور خود را چک کنید. برای انجام این کار، قبل از بازگشت به مخزن روغن، قطره آب را برداشته و پاک کنید. حالا بار دوم آن را بیرون بیاورید. اگر نمیتوانید قطره آب را از طریق روغن مشاهده کنید پس زمان این است که روغن را تعویض کنید.

4. بوی روغن درون ماشین

اگر داخل ماشین بوی روغن را احساس می‌کنید، اغلب می‌تواند دلیلی به خاطر نشت روغن باشد. اگر بوی گاز یا دود اگزوز را نیز حس می‌کنید، گرم شدن بیش از حد اتومبیل شما می تواند منجر به بوی دود ماشین شما شود که می‌تواند به دلیل نشت روغن باشد. در هر صورت، باید به سرعت برای تعویض روغن اقدام کنید.

 

5. دود اگزوز

مقداری بخار نیمه شفاف همیشه از لوله اتومبیل شما خارج می‎شود. یکی از علائم هشدار دهنده برای تعویض روغن، خارج شدن دود از لوله اگزوز ماشین شما است. باید موتور را بررسی کنید، ممکن است قطعات موتور معیوب یا نشت روغن داشته باشید.

6. مسافت پیموده شده بیش از حد

اگر در ماه گذشته کیلومترهای زیادی را طی کرده‌اید، بررسی کنید که آیا زودتر از برنامه معمول به تعویض روغن نیاز دارید یا خیر. برای هر اتومبیل متفاوت است، اما روغن اکثر آن‌ها باید هر 3000 مایل یا سه ماه یک بار تعویض شود. وسایل نقلیه جدید معمولاً نیاز به تعویض روغن بعد از طی 6000 کیلومتر یا شش ماه دارند.

 

بلافاصله روغن را عوض کنید

تعویض روغن ساده و ارزان است و یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید برای جلوگیری از فرسوده شدن اتومبیل خود انجام دهید. داشتن سطح و کیفیت مناسب روغن از فرسودگی بیش از حد موتور شما جلوگیری می‌کند و در نهایت باعث تعمیرات کمتری در جاده می‌شود.

 

دلایلی که باید روغن موتور خودرو خود را عوض کنید

شما باید بدانید که چرا تعویض روغن خودرو برای کارکرد بهتر خودرو شما مهم است.

  • جلوگیری از آسیب موتور

روغن موتور قدیمی، باعث ایجاد اصطکاک، روغن‌ کاری ضعیف و ساییدگی بیشتر میشود. عدم روغن‌ کاری موتور منجر به تصرف موتور در اثر گرم شدن بیش از حد موتور میشود.

کلیک کنید:  آب بندی ماشین صفر سمند ef7

هنگامی که از روغن موتور مناسب استفاده میکنید، موتور شما به درستی روغن‌ کاری میشود و طول عمر موتور نیز افزایش می یابد. تعویض منظم روغن خودرو از تمیز بودن موتور اطمینان حاصل میکند و از آسیب احتمالی به آن جلوگیری میکند.

  • کاهش فرسودگی

قسمتهای متحرک موتور مانند پیستون، سوپاپها و مجموعه میل لنگ توسط روان‌ کننده‌ های روغن موتور محافظت میشوند.

  • جلوگیری از آسیب به قطعات موتور

اگر در فاصله زمانی مناسبو  منظم روغن خود را تعویض نکنید، قطعات موتور به دلیل اصطکاک آسیب می‌بینند و شما مجبورید مبلغ زیادی را برای تعمیر قطعات موتور پرداخت کنید.

  • سوختن موتور

احتراق داخلی یا سوختن موتور با روغن قدیمی که خاصیت روانکاری خود را از دست داده رخ می‌دهد. از بین رفتن ضخامت روغن وجود دارد. این منجر به لجن روغن می‌شود که منجر به احتراق داخلی موتور می‌شود و شما باید موتور را تعویض کنید.

  • سطح روغن اشتباه

هنگام تعویض روغن باید به خاطر داشته باشید که لحظه‌ای که پس از آن با ماشین خود رانندگی می‌کنید، در حال سوختن روغن هستید. بنابراین سطح روغن را که هنگام تعویض روغن مشاهده کردید پایین می‌آید و این منجر به مشکلاتی برای موتور می‌شود.

  • برای کاهش اصطکاک قطعات را روغن کاری کنید

روغن قدیمی موتور باعث اصطکاک بیشتر قطعات منجر به مشخصات فلزی ریز یا کمی مایع خنک کننده موتور در روغن شما می‌شود که به موتور شما آسیب می‌رساند. تجزیه و تحلیل روغن در هنگام تغییر روغن از این امر جلوگیری می‌کند.

  • تشخیص نشت

نشت آب بند یا ساییدگی واشر منجر به افت سطح روغن می‌شود. هنگامی که روغن خود را به طور منظم عوض می‌کنید می‌توانید این موارد را شناسایی کنید و جایگزین‌ های مورد نیاز را انجام دهید.

  • بهره وری بهتر سوخت

تغییر روغن خودرو در فواصل منظم برای شما اطمینان از کاهش مصرف سوخت و بهبود بهره‌ وری سوخت را تضمین می‌کند. این امر منجر به صرفه‌ جویی در کل مدت زمان مالکیت وسیله نقلیه برای شما می‌شود.

  • عمر طولانی‌تر خودرو

هنگامی که روغن اتومبیل خود را به طور منظم تعویض می‌کنید، مشکلات کمتری در رابطه با آسیب موتور پیدا می‌کنید، و بیشتر از ماشین خود استفاده می‌کنید و زمان کمتری را برای تعمیرات در گاراژ می‌گذرانید.

  • انتشار گازهای خروجی پایین

هنگامی که تعویض روغن به طور منظم انجام می‌شود، میزان انتشار گازهای خروجی کمتری خواهید داشت.

از عملکرد بهتری برای وسیله نقلیه خود اطمینان حاصل کنید

برای اطمینان از اینکه از رانندگی وسیله نقلیه خود لذت می برید و برای تعمیرات خودروی خود وقت کمتری را در گاراژها می‌گذرانید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که روغن موتور را بررسی کنید.

فقط علائم هشدار دهنده را در ذهن داشته باشید و روغن خودرو خود را عوض کنید. سپس وسیله نقلیه شما از یک عمر طولانی برخوردار است و شما از یک رانندگی آرام لذت می‌برید.

About تیم محتوای آموزشگاه رانندگی سبقت

عاطفه محمدی، مدیر محتوای سایت آموزش رانندگی، با بیش از ده سال سابقه فعالیت در زمینه آموزش رانندگی، یکی از متخصصان و مدرسان برجسته این حوزه است. ایشان دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته مهندسی حمل و نقل هستند و در زمینه آموزش رانندگی، کتاب‌ها و مقالات متعددی منتشر کرده‌اند.

عاطفه محمدی، با انگیزه و اشتیاق فراوان، همواره به دنبال بهبود کیفیت آموزش رانندگی در ایران بوده است. ایشان معتقدند که آموزش رانندگی، یکی از مهم‌ترین آموزش‌هایی است که یک فرد می‌تواند در طول زندگی خود دریافت کند.

سایت آموزش رانندگی سبقت، یکی از منابع معتبر آموزش رانندگی در ایران است. این سایت، با ارائه مطالب آموزشی متنوع و آموزش‌های آنلاین، به افراد کمک می‌کند تا با آگاهی و مهارت بیشتری، رانندگی را بیاموزند.

عاطفه محمدی، با تلاش و کوشش فراوان، همواره در تلاش است تا سهم خود را در ارتقای سطح فرهنگ رانندگی در ایران ایفا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *